مقالات آموزشی

 

مشاورین حاضر در کلینیک
سعیده صدیقی
فاطمه امیری
سمانه خمسه ای
اعظم محبوبی
شیوا کریمی
مسعود مقدس زاده بزاز
طیبه صابر
افسانه روبراهان
جواد یوسفیان
مهدی خوریانیان
حسین چم حیدری
دکتر نسرین رفائی
محسن سعیدیان اصل
حسین باشی
مجتبی پورمحقق
مجتبی آل سیدان
شادی شایان
دکتر شاهد مسعودی
دکتر فاطمه امیر
رویا سعیدی حیدری
دکتر زهره عدالتی
مهدی رحمانی
دکتر فاطمه شهامت
محمدرضا صنم یار
دکتر روح الله شمسا
سیما سیفی
متخصصان آموزش کلینیک

حسین چم حیدری

مجتبی پورمحقق

همکاران حاضر کلینیک

خانم شعبان زاده (پذیرش)

******************

خانم باقری (پذیرش)

******************

خانم کاوه (پذیرش)

 

 

گروه تالیف و تدوین

مینا شعبان زاده(مدیریت کانال)

******************

مرضیه نیکنام (تدوین)

******************

حمیده خوش بیان ( ویراستار)

******************

سمیه امینی ( مترجم )

 

گروه درمانی تحلیلی اقای باشی
جهت ایجاد مطالب مدیریت سایت ـ امیر علیزاده رهور مطالب مرتبط با صفحه اول سایت ـ مدیریتگروه درمانی تحلیلی اقای باشی
ارسال شده در تاریخ: 6 آبان 1396

گروه درمانی چیست ؟


گروه درمانی یا روان درمانی گروهی همانند روان درمانی انفرادی است با این تفاوت که در این روش روانشناس به جای تمرکز بر روی یک فرد و مشکلات مختص به  وی با یک گروه و یا چندین نفر سرو کار دارد. هر یک از اعضا مشکلات خود را در گروه مطرح می کنند.  بازخورد و  مشکلات دیگر اعضا را نیز می شنوند و در مورد آنها نظر، احساسات و افکار خود را بیان می کنند. در نتیجه این تعاملات، اعضای گروه در روند ایجاد تغییرات به یکدیگر کمک می کنند و روانشناس نیز به عنوان عضو تسهیل گر و بی طرف مسائل گروه را در مسیر مناسب و تا رسیدن به بینش هر یک از اعضا نسبت به مشکل خود هدایت می کند.

طبقه بندی انواع گروه درمانی ها بر اساس علت تشکیل آن:

گروه های فعالیتی گروه های حمایتی گروه های حل مسئله و آموزش محور (گروه درمانی های درمان محور)گروه های روان تحلیلی (گروه درمانی رهبر مآبانه)

بسته به تشخيص، ممکن است گروه، همگن يا ناهمگنباشد.


 


چه مشکلاتی با استفاده از گروه درمانی می‌توانند درمان شوند؟
 
مشکلات و مسائلی که با استفاده از گروه درمانی قابل هستند گسترش وسیعی دارند، از جمله مشکلات مرتبط به؛

خود انگاره ، نداشتن احساس هویت ، عزت نفس و هدف و مقصود، تعارض‌های درون‌روانی حل نشدهمشکلات نشانه‌ای شامل اضطراب، افسردگی روان تنی، عملکرد ضعیف شغلی، برخورد غیر مؤثر با فشارهای روانی، مشکلات عاطفیناتوانی در ابراز اهمیت، ناتوانی در کنترل احساسات، پرخاشگری، روابط اجتماعی نامناسب، ناراحتی در جمع، ناتوانی در اعتماد به دیگران، اضطراب امتحان، مدیریت استرسوابستگی شدید به دیگران، ابراز وجود بیش از حد، ناتوانی در برقراری ارتباط با جنس مخالف، اعتیاد، مشکلات زنانشویی مثل اختلافات و مشاجرات همسران و ...

ویژگی افرادی که تحت گروه درمانی قرار می‌گیرند:

برای نوجوانان ۱۴ الی ۱۸ سال و جوانان ۱۹ الی ۴۰ سال و بزرگسالان ۴۰ الی ۶۵ مناسب است.

بسیار باید از انگیزه لازم برخوردار باشد، میل به تغییر داشته باشد و در راستای رسیدن به این هدف بکوشد.ورود به برنامه گروه درمانی باید داوطلبانه باشد.نظر به اینکه گروه درمانی اصولا فرآیند کلامی است، بیمار باید از مهارتهای کلامی و مفهومی کافی برخوردار باشد.معتقد باشد که گروه نیازهای او را برآورده می‌سازد و مفید واقع می‌شود.بیمار تدریجا به اثر گروه درمانی معتقد شود و آن را یک شیوه درمانی درست و مناسب می داند.در گروه درمانی برای بیماران شدیدا افسرده، بیمارن مبتلا به اسکیزوفرنی حاد، اختلال شخصیتهای پارانوئید، اختلال شخصیت اسکیزوئید شدید، اختلال شخصیت جامعه ستیز، افراد مبتلا به بیمار انگاری و اختلال شخصیت خود شیفته در صورتی که گروه درمانی بلند مدت باشد، نمی‌توانند مفید باشند.

چه چیزی در یك گروه مشاوره ای رخ می دهد؟

عموماً ، گروهها از۵ الی ۸ نفر كه بطور منظم هفته ای یكبار به مدت یک ساعت و نیم دور هم جمع می شوند، تشكیل می شود. حضور كامل در تمام جلسات از آغاز تا پایان هر جلسه بسیار مهم است. در جلسات گروهی، شركت كننده ها درباه علائق و مشکلات شان بحث می كنند.

مراحل طبیعی در فرآیند گروه درمانی (۳ مرحله ی اولیه)

گروه هنوز کاملا روشن نشده است. به درمانگر وابسته است چرا که درمانگر را بوجود آورده و ادامه فعالیت گروه به نظر اعضاء گروه به درمانگر ارتباط دارد. اعضاء گروه در انتظار راهنمایی و دستور العمل درمانگر هستند. در نظر آنها درمانگر شخصی با معلومات و متخصص است و اعضاء خود را وابسته به درمانگر احساس می‌کنند و نیز تلاش می‌کنند رفتارهای مناسب داشته باشند تا بتوانند در گروه ماندگار شوند، هر چند آگاهی کامل از اهداف گروه ندارنددر مرحله دوم وابستگی تغییر شکل می‌دهد و گروه یاد می‌گیرد که وابسته به درمانگر نباشدو مسئولیت پذیر باشد.در مرحله سوم صمیمت بیشتری بین گروه ایجاد می‌شود. احساسات خود را بیان می‌کنند و واکنشهای مناسب در مقابل احساسات دیگران نشان می‌دهند. درمانگر در جلسه درمان حضور دارد، اما تنها اداره کننده جلسه نیست. سعی می‌کند به عنوان یک عضو گروه انسجام جلسه را حفظ کند. و از تکنیکهای مختلف در مورد اعضاء گروه و واکنشهای آنها استفاده کند.

 هدف ؛ یادگیری در مورد عادات و الگوهای احساسی و رفتاری و چگونگی نقش آنها در مشكلات می باشد. در نتیجه می توانیم عادات و رفتارهای جدیدی را یاد بگیریم كه به موفقیت بیشتر ما كمك نمایند. در اغلب مراكز، خدمات مشاوره گروهی نیز ارائه می دهند. هر گروه توسط یك روانشناس هدایت می شود.مزیت گروه‌درمانی بر درمان‌های فردیفرد می‌تواند از مشاهده مشکلات دیگران که مشابه یا شاید شدیدتر از مشکل خود اوست، احساس راحتی و دلگرمی کند. از مشاهده رفتار دیگران می‌توان چیزهایی یاد گرفت و نگرش‌ها و عکس‌العمل‌ها را در تعامل افراد مختلف و نه فقط با یک درمان‌گر، شکافت.گروه‌درمانی از لحاظ وقت و هزینه مقرون به صرفه‌تر از درمان انفرادی است چون در آن‌واحد چند نفر درمان می‌شوند. در این روش افراد بیشتری شرکت کرده و درمان می‌شوند.گروه ‌درمانی این است که شرکت کنندگان می‌توانند مهارت‌های اجتماعی موثری را یاد بگیرند و این سبک‌های ارتباطی جدید را روی دیگر اعضای گروه امتحان کنند. در عین حال اعضای گروه غالبا همسن هستند و گروه می‌تواند مقیاس کوچکی از جامعه باشد. چون گروه‌ها می‌توانند به افرادی با مشکلات مختلف کمک کنند، اعضای گروه می‌توانند در کشف و رسیدگی به مسایل مهم از یکدیگر حمایت نمایند.

گروه درمانی تحلیلی

در گروه درمانی تحلیلی قرار هست به مشکلات ارتباطی، عواطف و هیجانات به زبان نیامده،تعارضات درونی وبین فردی وبه کلامی به ریشه های مسایل ومشکلات روانی و ارتباطی افراد در دل گروه پرداخته شود ،چرا که انسان در گروه که همان خانواده هست متولد می شود،رشد می کند، بیماری نشان می دهد و گروه درمانی تحلیلی معتقد هست که این بیماری ها یا مشکلات روانی در دل گروه هم حل خواهند شد، حال اگر از روابط ناکارآمدتون رنج می برید،احساس می کنید اعتماد به نفس پایینی دارید، تعارضات روانی و زناشویی دارید،از شغلتون لذت نمی برید و دیگر گره های روانی حل نشده دارید با شرکت در گروه درمانی تحلیلی از آنچکه نا آگاه هستید در دل یک فضای امن و حرفه ای به پستو های روانتان آشنا شده و مسیری جدید را برای بالا بردن کیفیت زندگی تان تجربه کنید. لازم به ذکر هست ک منظور از تحلیلی پرداختن به پویایی های درونی و ارتباطی هست که هر روز با آنها درتماس هستیم.


مراحل ورود به گروه درمانی تحلیلی:
۱- مصاحبه اولیه توسط گروه درمانگر
۲-داشتن انگیزه کافی برای گروه درمانی
۳-پذیرش قوانین گروه
۴-نداشتن اختلالات روانی مزمن

ساعت تشکیل جلسات:شنبه ها 17:30-19

هزینه گروه درمانی  جلسه ای 35 هزار تومان خواهد بود.

تلفن تماس جهت ثبت نام:36038909-36038710

تاریخ آخرین ویرایش: 7 آبان 1396 - 12:41:53
اقدام کننده: شیما خمسه ای
تعداد مشاهده: 413