مقالات آموزشی

 

 

 

 

 

 

 

مشاورین حاضر در کلینیک
مرضیه ذبیحی
فریده صادقی مقدم
مجیده بلوکی
جانان محبوبی
الهام پیراسته
سمانه خمسه ای
محمدرضا ودادمفرد
سعیده باقری
دکتر الهام اقراری
سارا خواجه افضلی
مریم جان فدا
دکتر زهرا محدث حکاک
طیبه صابر
محمدرضا صنم یار
دکتر روزبه شمسا
سیما سیفی
همکاران حاضر کلینیک

خانم شعبان زاده

******************

 

 

 

پذیرش تفاوت‌ها در ازدواج
3-زوج 1-پیش از ازدواجپذیرش تفاوت‌ها در ازدواج
ارسال شده در تاریخ: 25 آذر 1393

مي‌خواهيم با هم نگاهی به تفاوت‌های ميان زن و مرد بیندازیم. اما پیش از آن باید این نکته را در نظر بگیریم که این خصوصیات عمومی هستند و قصد نداریم در مورد فرد و یا جنس خاصی قضاوت کرده باشیم. در این مقاله تفاوت‌های کلی میان زن و مرد را با هم مرور می‌کنیم، تفاوت‌هایی که خداوند در آفرينش آن‌ها قرار داده تا بتوانند وجود یکدیگر را کامل کنند.

تأمین‌کننده/ مشوق
یکی از تفاوت‌هایی که خدا در وجود زن و مرد قرار داده تا بتوانند تشکیل زوج مناسبی بدهند، همین مورد است. مأموریت آدم این بوده که کشاورزی کند و مایحتاج خانواده‌اش را فراهم آورد، حوا نیز در کنار او بايستد و با همراهی خود آدم را در انجام این مأموریت دل‌گرم كند. صرف‌نظر از این که فرهنگ‌های مختلف تا چه حد تلاش می‌کنند این تفاوت‌ها را کمرنگ نشان دهند و یا به حداقل برسانند، این تفاوت‌ها همیشه وجود دارند.

پشتیبان/ مربی
نقش مرد رهبری، راهنمایی و حفاظت است و به همین علت خداوند مرد را از نظر جسمانی قوی‌تر آفریده است. اما زنان لطیف، مهربان و حساسند. زیرا نقش آنان هستی‌آفرینی است. این تفاوت‌های اساسی در طبیعت و ذات زن و مرد نهفته است.

منطقی/ احساسی
از دیگر تفاوت‌های زن و مرد این است که مرد منطقی می‌اندیشد و زن احساسی.البته این بدان معنا نیست که زنان نمی‌توانند منطقی فکر کنند. فقط این‌که رویکرد آن‌ها نسبت به دنیا متفاوت است. ذات مرد هدف‌گرا است. او هدف را می‌بیند و برای رسیدن به آن گام برمی‌دارد. احساسات در اولویت اول او نیست.ذهن او با این شیوه کار می‌کند. از دیگر سو، زن هم هدف و هم فراتر از آن را می‌بیند. او این مسئله را هم در نظر می‌گیرد که چگونه فعالیت‌هایش بر احساسات دیگران اثر می‌گذارند.

خطرپذیری/ آسایش خاطر
مردها ریسک‌پذیرند. خداوند این ویژگی را در وجود آنها قرار داده است، زیرا تنها از این راه می‌توان به دستاوردهای جدید در زندگی رسید. اما زنان که اداره خانه و پرورش کودکان را به عهده دارند به آفرینش زیبایی، مهربانی و امنیت علاقه‌مندند. بیشتر زنان امنیت را بر موفقیت ترجیح می‌دهند.

تصویر کلی/ تصویر جزئی
گرایش طبیعی مردان این است که تصویر کلی را ببینند، اما زنان روی جزئیات تمرکز می‌کنند.تصور کنید به مردی پیشنهاد خرید کالایی با تخفیف زیاد داده می‌شود. وی می‌اندیشد با درآمدی که از این کار کسب خواهد کرد می‌تواند کالاهای جدیدی خریداری کند. او این فرصت را برای تمام طول عمر خود بررسی می‌کند. بنابراین بدون مشورت با همسرش کل پس‌اندازش را برمی‌دارد و معامله را انجام می‌دهد. بعد به خانه می‌آید و ماجرا را برای همسرش تعریف می‌کند و به او می‌گوید که برای انجام این تجارت جدید باید به شهر دیگری نقل مکان کنند. اما زن با ناراحتی می‌گوید که ما نمی‌توانیم از این شهر برویم زیرا بچه‌ها در اینجا به مدرسه می‌روند، برای چند روز آینده وقت دندانپزشکی گرفته‌ایم و حمام را هم تازه تعمیر کرده‌ایم!
در این هنگام مرد باید به همسرش اطمینان دهد که می‌تواند امنیت کامل را برای او و خانواده‌اش فراهم آورد و البته باید پیش از همه این‌ها با همسرش نیز مشورت می‌کرد. باید به این نکته توجه کرد که هیچ‌کدام از این دیدگاه‌ها اشتباه نیست، بلکه تفاوت دیدگاه زن و مرد است.

حساس/غیرحساس!
زنان در مقایسه با مردان احساسات بیشتری از خود نشان می‌دهند. مردان به اصطلاح پوست‌کلفت‌تر هستند که البته در مواجهه با مشكلات زندگي کاملاً لازم است. زندگی گاهی سخت می‌شود و تصمیمات سختی هم باید برای آن گرفت، تصمیماتی که احساس در آن‌ها جایگاه چندانی ندارد. از دیگر سو زنان همدل هستند. آن‌ها می‌توانند به مردها روحیه دهند تا از پس این تصمیم‌گیری‌های سخت بربیایند.در شرایطی که مردان حالت تدافعی به خود می‌گیرند و به موقعیت بدگمان هستند، زنان آسان‌تر اعتماد می‌کنند و پذیراتر هستند. زنان ساده‌تر می‌بخشند و برای احساس دیگران اهمیت بیشتری قائلند.


مترجم: علی کازرونی‌زند- کارشناس ارشد زبان
منبع:
http://www.lightsource.com/ministry/love-worth-finding/articles/embrace-the-differences-in-marriage-12894.html

اقدام کننده: واحد تولید محتوای کلینیک روان درمانی صبا
تعداد مشاهده: 1204